Jak rozpalić sziszę?

jak-rozpalic-szisze

Wiele osób przywozi z wakacji fajki wodne. Zazwyczaj mają z nimi doświadczenie w barach, czy innych lokalach. Po powrocie do kraju nie umieją ich jednak rozpalić.

Oto krótka instrukcja jak to zrobić:

  • Dzban napełniamy wodą. Ważne jest, aby po włożeniu korpusu rurka zaciągająca była zanurzona w wodzie. Przy małych fajkach należy zachować szczególną ostrożność, gdyż zbyt dużą ilość wody prowadzić może do łatwego zassania jej do węża. Należy zatem napełniać dzban asekuracyjnie. Rurka zanurzyć się musi na jakieś 2-3cm. Większa zawartość tylko utrudni palenie. Im więcej wody tym trudniej zasysać dym.
  • Połączenie korpusu z dzbanem. W przypadku połączeń gwintowanych wystarczy po prostu skręcić jedną część z drugą. Przy standardowym rozwiązaniu wciskamy korpus na dzban w taki sposób, aby uszczelka była maksymalnie wciśnięta w powierzchnię dzbana. Zdarza się, że uszczelka nie jest dopasowana prawidłowo. W takim przypadku można zastosować pewne rozwiązanie – namoczenie uszczelki wodą.
  • Połączenie korpusu i talerzyku, a właściwie nałożenie talerzyka na korpus. Potrzebny jest do strzepywania wypalonego wypełnienia węgielka. Przydatny jest również przy innych działaniach związanych z cybuchem – można w tedy bezpiecznie odłożyć na niego węgielek. Jego mocowanie różni się w zależności od budowy fajki. Większość przypadków przykręca się go do korpusu. W szczególnych przypadkach jest on połączony z korpusem fabrycznie, jest odpowiednio wyprofilowany. Niestety zdarzają się również fajki, które nie mają punktów mocujących, więc nałożony na korpus talerz najzwyczajniej jest niestabilny.
  • Podpięcie węża – wciśnięcie go w specjalne miejsce na korpusie. Zaleca się posiadanie pomiędzy uszczelki.
  • Nabicie cybucha tytoniem – rozdrobnienie i równomierne rozłożenie tytoniu na całej powierzchni cybucha. Ważne jest, aby jego ilość była dobrana do wielkości cybucha. Podstawową zasadą jest przykrycie nim wszystkich dziurek cybucha. Według większości ekspertów tytoń powinien zajmować ¾ cybucha. Przygotowany tytoń zakrywa się sreberkiem, bądź folią aluminiową. W niej nakłuwa się dziurki.
  • Montaż cybucha na korpusie. Tak jak w przypadku węża zaleca się użycie uszczelki.
  • Rozpalenie węgielka – musi on osiągnąć wysoką temperaturę. Najlepiej rozgrzać go do czerwoności.
  • Rozpalanie – właściwy moment palenia fajki poprzez zaciąganie powietrza z węża. W tym procesie woda bulgocze. Pierwsze pociągnięcia nie dostarczą dymu, tytoń musi się najpierw rozpalić.