Jaki wózek dla dziecka wybrać?

maskotki w wózku dla dziecka

Wózek dla dziecka to wydatek, na który będzie się musiał w pewnym momencie zdecydować każdy rodzic. Dobrze zaprojektowany wózek pozwoli na wygodne, łatwe i bezpieczne spacery z dzieckiem. Wybór odpowiedniego wózka dla dziecka to bardzo ważna kwestia. Jest to jeden z najdroższych elementów wyposażenia, w które będą musieli zaopatrzyć się młodzi rodzice, a więc warto poświęcić mu nieco więcej uwagi.

Rodzaje wózków dziecięcych

Na rynku obecnych jest dzisiaj wiele rodzajów wózków. Dostępne są zarówno przeznaczone dla najmłodszych dzieci wózki z gondolą, jak i zaprojektowane dla dzieci nieci starszych spacerówki. Wózki z gondolą przeznaczone są dla najmłodszych dzieci, które jeździć będą w nich w pozycji leżącej, a z czasem – w półleżącej. Warto więc zwrócić uwagę na to, aby konstrukcja gondoli pozwalała na regulowanie konta nachylenia oparcia. Istotną kwestią jest również montaż i demontaż gondoli. Bardzo często służy ona do przenoszenia dziecka, wożenia go w samochodzie, a czasem nawet jako zapasowe łóżeczko. Powinna więc być łatwa w odłączeniu i powtórnym zamontowaniu do wózka, a także jak najlżejsza i wygodna w noszeniu. Warto zastanowić się również nad porą roku, w jakiej będzie wożone dziecko. Maluchy urodzone jesienią będą najprawdopodobniej potrzebowały nieco większej gondoli.

Wózki spacerowe służą dzieciom, które nie potrzebują już podróżować w pozycji leżącej i służą im zdecydowanie najdłużej. Warto więc zastanowić się nad zakupem wózka, który będzie mógł służyć zarówno małemu, jak i już nieco podrośniętemu dziecku. Producenci wózków oferują również modele wielofunkcyjne, zaopatrzone w wymienne: gondolę, siedzisko od spacerówki, a czasami również fotelik do samochodu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

wózek spacerowy
źródło: dwamichaly.pl

Oprócz rodzaju wózka warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka szczegółów, które mogą sprawić, że będzie on wygodniejszy i posłuży dłużej. Należy zadać sobie pytanie o to, gdzie i w jakich warunkach będzie używany wózek. Jeżeli będzie używany częściej na nierównych drogach, warto zaopatrzyć się w model na większych, amortyzowanych kołach. Istotną kwestią jest również to, gdzie wózek będzie przechowywany, oraz, czy będzie często przewożony samochodem. Może się okazać, że zainwestowanie w wózek, który składa się w wygodny sposób, jest dobrym pomysłem. Nie bez znaczenia jest również waga wózka, która może robić ogromną różnicę przy wnoszeniu go po schodach. Obecnie coraz bardziej popularne są wózki trzykołowe, które charakteryzują się właśnie dość niską wagą. Wielu rodziców zwraca jednak uwagę na mniejszą stabilność tego rodzaju rozwiązania.