Śródmieście, Stare Miasto i Główne Miasto – co jest czym w Gdańsku?

Widok na Główne Miasto Gdańska

Podział administracyjny Gdańska nie dla wszystkich jest oczywisty. Problemy z prawidłowym rozróżnianiem poszczególnych części miasta mają nawet rodowici gdańszczanie – nic więc dziwnego, że również turyści bywają zdezorientowani. Poniższy artykuł przygotowaliśmy dla wszystkich, którzy chcą nauczyć się rozróżniać tytułowe fragmenty stolicy Pomorza.

Starówka? Nie w Gdańsku

Pierwszą i podstawową rzeczą, z której należy sobie zdawać sprawę, jest to, że w Gdańsku nie ma Starówki (bardzo ważne jest tu rozróżnienie na słowa rozpoczynające się małą i wielką literą), a używając tej nazwy do określenia którejkolwiek z części miasta, można spotkać się z nieprzychylnymi spojrzeniami. Chociaż „starówka” to wg słownika języka polskiego „najstarsza część miasta”, to termin ten nie jest w zasadzie stosowany w odniesieniu do Gdańska.

Miano Starówki zostało zarezerwowane dla Warszawy, a konkretniej – kompleksu dwóch dzielnic: Nowego i Starego Miasta.

Śródmieście

Śródmieście to w zasadzie synonim centrum miasta w gdańskim kontekście. To właśnie tutaj znajdują się najważniejsze i najciekawsze miejsca, które razem tworzą obraz wszystkiego, co reprezentuje sobą stolica Pomorza.

Dzielnica ta dzieli się na wiele części:

Osoba wskazujaca na mapie jakieś miejsce
Zawsze trzeba wiedzieć, gdzie się jest
 • Biskupia Górka,
 • Długie Ogrody,
 • Dolne Miasto,
 • Główne Miasto,
 • Grodzisko,
 • Nowe Ogrody,
 • Ołowianka,
 • Sienna Grobla,
 • Stare Miasto,
 • Stare Przedmieście,
 • Wyspa Spichrzów.

Szczególnie ważne jest, by umieć rozróżniać Główne i Stare Miasto, które zaskakująco często są ze sobą mylone.

Stare Miasto

Ta część położona jest na północy Śródmieścia i graniczy od południa z Głównym Miastem. Mimo iż Stare Miasto jest najstarszą częścią Gdańska, to wcale nie jest tak zasobne w zabytki i miejsca historyczne, jak mogłoby się wydawać. Jego zasadniczą część stanowią bowiem budynki mieszkalne, pomiędzy którymi tylko nieliczne miejsca zasługują na uwagę. Wśród nich wymienić możemy: Ratusz Starego Miasta, budynek dworca Gdańsk Główny, Mały i Wielki Młyn.

Główne Miasto

Główne Miasto to ta część Śródmieścia, która wręcz prosi się o nazwanie jej starówką, czego oczywiście nie wypada robić. Ten fragment metropolii to najbardziej reprezentatywny obszar miasta i to właśnie tutaj znajdują się najbardziej znane i charakterystyczne zabytki Gdańska, którymi każdego roku zachwycają się tysiące turystów.

Widok na Hotel Długi Targ
Długi Targ, jeden z najlepiej położonych hoteli w gdańskim centrum (źródło: )

Ratusz Miejski, Bazylika Mariacka, Pomnik Neptuna – wszystkie z nich na własne oczy zobaczyć można na terenie Głównego Miasta. Co więcej, przy ulicach Długiej, czy Długi Targ, zlokalizowane są jedne z najlepszych hoteli w Gdańsku (np. Hotel Długi Targ).

Podsumowanie

Rozróżnianie tytułowych terminów jest istotną sprawą, której znajomość pomoże Wam uniknąć rozczarowań i niemiłych niespodzianek podczas zwiedzania i jego planowania. Całe szczęście, że wycieczka pomiędzy poszczególnymi częściami Śródmieścia nie należy do najdłuższych, a ich pomylenie nie jest aż takim wielkim, turystycznym błędem.