Układanie klocków a rozwój dziecka

klocki lego

Chyba każdy z nas pamięta, jak w dzieciństwie bawił się klockami. I nie ma żadnego znaczenia, czy były to klocki plastikowe, piankowe czy drewniane. Każdy rodzaj miał bowiem w sobie coś niezwykłego, co sprawiało, ze chętnie wracaliśmy do naszych budowli, rozbieraliśmy je na czynniki pierwsze, a na ich miejsce tworzyliśmy nowe, coraz bardziej wymyślne konstrukcje. Nikt z nas nie zastanawiał się wtedy, co robimy i jakie procesy w nas zachodzą. Żadne z nas, będąc dzieckiem, nie myślało o tym, że układanie klocków, czynność codzienna i zarazem przyjemna, może mieć tak pozytywny wpływ na nasz rozwój. A takowy wpływ miała. I to nie mały!

  1. Koncentracja i opanowanie

Podczas budowania z klocków dziecko ćwiczy swoją koncentrację – musi przecież przez pewien czas skupić się na tym, żeby budowla wyglądała tak, jak sobie to zaplanował i żeby się nie rozpadła. Podczas dokładania kolejnych elementów do układanki maluch ćwiczy opanowanie. Jeden niewłaściwy, zbyt energiczny ruch może spowodować, że cała budowla legnie w gruzach. Chcąc temu zapobiec, dziecko uczy się kontrolować własne ruchy i ich siłę. Dodatkowo ćwiczy wyczucie w rękach.

klocki o różnych kolorach do układania

  1. Wyobraźnia i kreatywność

Często rodzicom zaleca się kupowanie dzieciom klocków jak najmniej skomplikowanych, z których można ułożyć wiele przeróżnych budowli i kształtów, a nie tylko te przedstawione na rysunkach. Dzięki temu możemy ćwiczyć u naszego malucha wyobraźnię i zmysł estetyczny. To dziecko ma wymyślić, co chce budować i dążyć do stworzenia takiej konstrukcji. Im bardziej różnorodny i skomplikowany budynek powstaje – tym większy wkład umysłu i wyobraźni naszego dziecka.

  1. Zdolności ręczne

Dzięki układaniu klocków dziecko ćwiczy swoje umiejętności manualne, które później przydadzą mu się w wielu kwestiach – np. podczas operowania sztućcami czy też podczas pisania. Zdolności te, szybko rozwinięte, pozwalają zaoszczędzić wiele czasu, który później i tak spędzilibyśmy na uczeniu dziecka trzymania różnych przedmiotów. Układanie klocków w tym wymiarze stanowi bardzo praktyczną formę nauki poprzez zabawę.

Jak widać – klocki to nie tylko zwykła zabawka, która ma zająć dziecku czas i sprawić mu przyjemność. Układanie klocków to twórcze zajęcie, dzięki któremu nasz maluch rozwinie się szybciej i nauczy się przydatnych i praktycznych rzeczy.

Szeroki wybór klocków znajdziecie na https://heyandplay.pl/category/zabawki-klocki