Wizja przyszłości

wizja-przyszlosci

Chęć poznania przyszłości jest tak duża, że mimo iż wiedza o niej mogłaby być przerażająca, a dla wielu wręcz zgubna – to jednak ludzi nie odstrasza, by chociaż w domysłach dowiedzieć się co ich czeka za dzień, tydzień, miesiąc czy rok.

Najbardziej intrygujące proroctwa i przepowiednie dotyczą losów świata i naszego kraju – Polski. W każdym człowieku tkwi bowiem głęboko ukryta ciekawość i chęć uchylenia choć rąbka tajemnicy naszej przyszłości. Większość ludzi wiele by dała, by dowiedzieć się, co ich naprawdę czeka i co się zdarzy na przestrzeni przyszłych lat, a poprzez postępującą globalizację interesuje ich również przyszłość całych społeczeństw, krajów i narodów. Człowiek tęskni i tęsknić będzie za poznaniem przyszłości tej osobistej (horoskopy) i tej zbiorowej. Niektórzy twierdzą, że „oczy duszy ludzkiej” są w stanie zgłębić nieznane i zapobiec złej, czy zgubnej przyszłości. W tym kontekście pojawiają się i pojawiać będą coraz to nowsze wróżby, przepowiednie i proroctwa. Już w starożytności istniały wieszczki, czyli Sybille, które przewidywały nieuchronną zagładę miast, regionów i całych krajów. Kassandra, która wieszczyła trudne lata dla Troi, została wówczas wyśmiana i dopiero historia zweryfikowała prawdziwość jej przepowiedni.

Nie ulega wątpliwości, że pragnienie poznania przyszłości oraz jej przewidywanie jest i od zawsze było głęboko zakorzenione w ludzkiej świadomości – i to zarówno w człowieku pragnącym szczęścia, jak i tym nieszczęśliwym , bowiem wizja pozytywnej, szczęśliwej przyszłości bywa motorem życia i impulsem do działania. Jeśli więc przepowiednie czy proroctwa choćby w minimalnym stopniu zaspokajają ludzką ciekawość, to można powiedzieć, że spełniają swoją rolę.